Staff

Our staff is committed and responsive to student needs. Our learning program combines quality academic programs, a range of creative arts, a focus on Science and a strong commitment to environmental sustainability. The staff profile includes a Performing Arts (music) teacher, a Visual Arts specialist teacher, a Physical Education specialist, a Languages other than English (Mandarin) teacher, a teacher to provide support with Information and Communication Technologies (ICT) and a staff member to coordinate the Students at Educational Risk program.  The school also has an English as Additional Language / Dialect  teacher dedicated to supporting students who have English as a second language.

Administration

FIRST NAME SURNAME POSITION
Lynnette Macauley Principal
Travis Miller Deputy Principal
Howard Christie Deputy Principal
Bronwyn Carey Deputy Principal
Dianne Ridley Manager Corporate Services
Grace Edson School Officer
Christine Steel School Officer
Robyne Williams School Officer

 

Teaching Staff

FIRST NAME SURNAME POSITION
Sally Ashlin Teacher
Kim Addison Teacher
Louise Barlow Teacher
Dana Beinke Teacher
Lauren Benwell Teacher
Kerrie Bright Teacher
Aaron Boules Teacher
Matthew Byng Teacher
Sue Clark Support Teacher
Gina Carrick Teacher
Colleen Doak-Blight Teacher
Sasha Findlay Teacher
Tara Gorst Teacher
Tenielle Greer Teacher
Danielle Haliwell Teacher 
Callan Hegarty Teacher 
Natalie Howard  Teacher
Marcia Hurae Teacher – Art
Alicia Lilly Sustainability
Virginia MacQueen Teacher
Kailee Marshall Teacher – Music
Justine McDonald Teacher
Teagan Morrow Teacher
Arphi Paul Teacher – Phys Ed
Annabelle Perkins Teacher
Katie Precious Teacher
Priscilla Prince Teacher – LOTE
David Rakuscek Teacher
Erin Riedel Teacher
Cheryl Rooney LSC
Prue Rowlands Teacher – Phys Ed
Bev Smith Teacher
Naomi Hinchcliffe Teacher
Sarah Ditchburn Teacher
Kylee Steed Teacher
Cassandra Stewart Teacher
Julie Stone Teacher
Morgan Taylor Teacher
Christine Thomas Teacher
Paula Wiley Teacher
Olivia Xu Teacher – LOTE
Bianca Zall-Ilahi Teacher

 

Education Assistants

FIRST NAME SURNAME POSITION
Ashleigh Bornshin Ed Assistant
Pat Branche Ed Assistant
Elaine Choo Guided Reading
Darshika Chouhan Ed Assistant
Tricia Clark Ed Assistant
Sarah-Jane Cook Special Needs
Duhee Hettiarachi Ed Assistant
Marion Higgins Special Needs
Brooke Holland Ed Assistant
Naomi Jenkinson Ed Assistant
Jacob Khoo Ed Assistant
Sue Linnegar Special Needs
Carol Munro Ed Assistant
Dawn Rivers  Ed Assistant
Tania Shannon Guided Reading
Gina Waller Special Needs
Michelle Wheaten Ed Assistant
Lilian Williams Special Needs


Non Teaching Staff

FIRST NAME SURNAME POSITION
Helen Bretherton Library Officer
Tanja Pope Library Officer
Wayne McNamara AIEO
Karl Schicker Technical Support Officer
Jay Jay Komakech Chaplain
Priya Ramu School Psychologist
Rick Jaworski Gardener
Geoff Ray Gardener
Emerlita Monks Cleaner In Charge
Corriene van Halteren Cleaner In Charge
Susan Latummbo Cleaner
Lillibeth Dato Cleaner
Sharon Bowdidge Cleaner
Maria Godwell Dental Therapy